30 Temmuz 2011 Cumartesi

Eurolig'in Galatasaray'ı


Geçen sezon beklenilenin çok üzerinde performans sergileyen Oktay Mahmuti'nin Galatasaray'ında bu sene bütçe de hedef de oldukça büyümüş durumda. 2 ay öncesinde düşünülen Oktay Mahmuti'nin CEO'luğa geçip takımın başına başka koç getirilmesi hamlesi bana göre çok yanlış olurdu. Çünkü kazandırılmak istenen kimliğin devamı için kesinlikle süreklilik gerekiyor. GS yönetimi de bu hataya düşmeyip Mahmuti'yi takımın koçu olarak tutmaya karar verdi.

Mevcut durumdaki kadronun eksikleri göz önüne alınarak kurulan yeni kadroda oyun stilinin de değişeceğinin sinyallerini almak mümkün. Geçen seneki başarıya tam bir savunma takımı olarak ulaşan Galatasaray 'da bu sene daha çok skor üretme temelli bir basketbol izleyebiliriz. Bu tezin çıkma nedeni de tabi ki Jaka Lakoviç ve Darius Songaila'nın transferleri.

Kadrodan bahsetmişken bana göre muhtemel olan yeni sezon rotasyonundan bahsedeyim. Tahminimce Galatasaray'ın ilk beşi; Ender-Lakoviç-Shipp-Songaila-Furkan şeklinde olacaktır. İkili oyunlarla Songaila'ya orta mesafede, Lakoviç'e 3'lük civarlarında yaratılacak boş şut pozisyonları oldukça tehlike yaratacaktır. Geçtiğimiz sezon dış şutlarda başarılı olamayan Galatasaray'ın bu sene bu bölgede de etkili olacak olması hücum opsiyonlarının çeşitlenmesi açısından çok önemli olacaktır. Bunun yanında Furkan'ın yine pick&roll'lerle bulacağı boş pozisyonlar ve hücum reboundlarından gelecek ikinci belki üçüncü şanslar yine Galatasaray'ın hücumunu rahatlatacaktır. Ben genel kanının aksine Josh Shipp'in bu sene de Oktay Mahmuti'nin rotasyonunda önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum. Çünkü her takımda pis işleri yapacak birilerinin olması gerekir. Shipp de Galatasaray'daki rolü itibariyle tam bu tarz bir oyuncu. Yine özellikle rebound ve savunma katkısıyla takım için önemli rol oynayacaktır. Son olarak unutmayalım ki Shipp geçen sene bu takımda en çok süre alan oyuncuydu, bu sene bir anda vazgeçilmesi bence yanlış olur. Rotasyonun ikinci kısmında ise Tutku&Andriç ikilisi ile diğer oyuncular sırayla şans bulacaktır. Bu kısımda Oktay Mahmuti'nin çok alternatifi var. Özellikle Türk statüsünde oynayacak olan Shumpert'ı nasıl kullanacağı merak konusu. Kısa forvet olarak değerlendirildiğine son iki-üç senedir 4 numara oynayan Shumpert’ın üç numarada nasıl oynayacağını bilmiyoruz. Çünkü 4 numara oynadığı zamanlarda eşleşmelerinde hız avantajını ve çabuk ayaklarını kullanmayı hücumunun önemli bir parçası yapan Shumpert bu avantajı 3 numara oynarken sağlayamayacak. Ancak böyle bir durumda da boy avantajı ve post oyununu oynayabilmesiyle üstünlük kurabilecek. Shumpert’ın yanı sıra 3 numara rotasyonunda Caner ve geçen yıl çok düşük bir performans sergileyen Evren olacak. 4 Numara rotasyonunda ise yeni transfer edilen Cevher Özer olacak. Koç'un bu rotasyonu nasıl kullanacağını sezon başlayınca ancak görebileceğiz.

Yeni kurulan bu takımda geçen yıl Galatasaray'ın en çok problem yaşadığı hücumda belli bölümlerdeki takılmalara çözüm bulundu diyebiliriz. Bu bölümlerde hiç bir şey üretilemese bile sorumluluğu alacak oyuncu sayısı arttı. Bu sene için genel kanıya göre en büyük soru işaretlerinden biri pivot pozisyonunda kalıplı ve sert bir oyuncunun transfer edilmeyişi. Eurolig bazında baktığımız zaman böyle bir sorun yaşanabilir ancak Koç'un özellikle Furkan'a çok güvendiğini düşünüyorum. Furkan ve Andriç'i kıyaslarsak benzer tarz oyuncular olduğunu görüyoruz. İki uzun da hızlı ayaklara ve mobil bir oyun yapısına sahip. Bu nedenle özellikle yardım savunmasında iki oyuncu da çok başarılı. Diğer taraftan ise ikisinin de Eurolig seviyesindeki post oyunları başarılı, güçlü pivotlara karşı nasıl performans göstereceğini şu an için bilmiyoruz.


Bir paragraf da Galatasaray’ın genç oyuncuları için yazmak istiyorum. Galatasaray’ın basketbol şubesinde yaptığı belki de en olumlu hamlelerden birisi genç ve potansiyelli oyunculara yatırım yapması. Furkan’ı zaten hepimiz biliyoruz ancak Göksenin Köksal’ın da aynı özenle üzerinde durulması gerekiyor. Potansiyel vadeden savunması iyi olan hücumda da şutlarını geliştirmesi halinde önemli bir oyuncu olacak bir oyuncu. Şahsi görüşüm Göksenin’in bu sene rotasyonda kesinlikle olması gerektiği yönünde ancak bazı başka oyuncular gönderilmeden düzenli olarak iyi süreler alması zor gibi görünüyor. Bu nedenle iddiası olan belli bir sistemle oynayan başka bir takıma kiralık gönderilmesi de düşünülebilir. İlkan Karaman örneğinde olduğu gibi.. İlkan’ın da geçen sene Tofaş’da bu sene de Karşıyaka’da kiralık oynamasını çok olumlu buluyorum. Oyununu geliştirmiş olarak takıma döndüğü zaman o da rotasyona dahil olacaktır. Ne yazık ki Sertaç Şanlı bana çok güven vermiyor. Uzun boyu önemli bir avantaj ancak şu an için çok acemice oynuyor. Aynı şekilde Melih Mahmutoğlu’nun da çok fazla güven vermediğini söyleyebilirim. Belki düzenli oynayarak kendini geliştirirse rotasyonun ileriki senelerde bir parçası olabilir ancak açıkcası Göksenin’in gösterdiği potansiyeli göstermediği kesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder